Düzenleyiciler, Apple’ın Blockchain ve NFT Politikasını Araştırıyor!

Temsilciler Gus Bilirakis (R-FL) ve Jan Schakowsky (D-IL) dün Apple CEO’su Tim Cook’a bir mektup göndererek Kaliforniya merkezli şirketin App Store yönergelerini ve bunların dağıtık defter teknolojisi ve non fungible tokenler (NFT) gibi yeni teknolojileri engelleyip engellemediğini sordu. Mektupta, App Store’un yönergelerinin istemeden de olsa en son yeniliklerin ilerlemesini ve büyümesini engelleyip engellemeyeceği hakkında bilgi talep edilmekte. İşte detaylar…

Apple’a NFT ve Blockchain sorusu

Milletvekilleri, Axie Infinity’nin App Store deneyimini örnek göstererek, Apple’ın App Store kurallarını “lite” sürümlerin zorla kullanıma sunulması yoluyla kripto uygulamalarından hem kar elde etmek hem de bu uygulamaların faydasını azaltmak için kullandığını belirttiler. Mektubu gönderen milletvekilleri, Apple’ın politikalarının ABD’nin gelişmekte olan teknolojilerdeki liderliğine zarar verebileceği konusundaki endişelerini paylaştı. İnovasyon, Veri ve Ticaret Alt Komitesi Başkanı ve Sıralama Üyesi “Apple bu sınırlamaların duvarlarla çevrili bir bahçe yaratarak güvenliği arttırdığını savunsa da, pek çok kişi Apple’ın uygulama mağazasını rakiplerine karşı bir silah olarak kullanmasından endişe duyuyor” dedi ve ekledi:

Kongre’nin App Store Yönergelerini ve bu yönergelerin inovasyonu ne ölçüde sınırladığını ve Amerika’nın teknolojik liderliğini ne ölçüde etkilediğini tam olarak anlaması elzemdir. Alt komitemiz tam şeffaflığı teşvik etmeye ve Büyük Teknoloji’nin tekelci davranışlardan sorumlu tutulmasını sağlamaya kararlıdır. Amerikan yaratıcılığının gelişmeye devam edebilmesi için sektör içinde eşit bir oyun alanı yaratmak istiyoruz.

Tiktok için de benzer bir mektup kaleme alınmıştı

Sonuç olarak milletvekilleri mektubu göndererek, Apple’ın politikalarının Amerika Birleşik Devletleri’nin gelişmekte olan teknolojilerdeki konumu üzerindeki potansiyel olumsuz sonuçlarına ilişkin endişelerini dile getirdiler. İnovasyon, Veri ve Ticaret Alt Komitesi’nin başkanı ve en kıdemli üyesi, Apple’ın bu sınırlamaları “duvarlarla çevrili bahçe” yaklaşımıyla güvenliği arttırmak için bir araç olarak gerekçelendirmesine rağmen, şirketin App Store’u rekabeti bastırmak için bir araç olarak kullanabileceğine dair yaygın bir endişe olduğunu belirtti. Kongre’nin App Store kurallarını kapsamlı bir şekilde anlamasının ve bu kuralların inovasyonu ne ölçüde engelleyebileceğini değerlendirmesinin önemini vurguladılar.

Milletvekilleri, Amerikan yaratıcılığının gelişmeye devam edebilmesi için sektör içinde eşit bir oyun alanı yaratmayı amaçladıklarını belirttiler. Temsilciler daha önce de TikTok ve Çin menşeli diğer uygulamalarla ilgili App Store politikaları konusunda Apple’a benzer bir mektup kaleme almışlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir