Matrix’in Ajan Smith’i ve Yüzüklerin Efendisi’nin Elrond’una Kadar Çok Sevilen Hugo Weaving Filmleri

Merhabalar. Çoğumuz Hugo Weaving’i Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ve Matrix filmindeki efsane rolleriyle hatırlıyoruz. Ancak bu ödüllü İngiliz aktör, onlarca yıldır Hollywood’un içinde. Bu içerikte Hugo Weaving’in bugüne kadarki en çok beğenilen filmlerini sıraladım.

İyi seyirler dilerim.

12. The Lord of the Rings (2001-2003)

Serinin son filminde Gandalf ve Aragorn, Tek Yüzük’le Hüküm Dağı’na yaklaşırken bakışlarını Frodo ve Sam’den çekmesi için Sauron’un ordusuna karşı kendi ordularına liderlik eder. Weaving, serinin üç filminde elf Elrond’u oynuyor. Arkadaşına yüzüğü ‘yok etmesi’ için boş yere uğraştığını söylediği destansı sahnesi, Weaving’in üçlemedeki öne çıkan sahnelerinden yalnızca biridir. 

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Hugo Weaving

11. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994)

Film, iki drag sanatçısı ve bir trans kadının kendilerine özgü kabare tarzlarını sergilemek için çölü boydan boya kat etmelerini konu alıyor. Hugo Weaving, filmin başrollerinden biri olan Tick’i canlandırıyor.

Yönetmen: Stephan Elliott

Oyuncular: Hugo Weaving, Guy Pearce, Terence Stamp

10. Proof (1991)

Film, dünyanın gerçekten de başkalarının ona anlattığı gibi olduğunun ‘kanıtı’ olarak fotoğraflar çeken Martin adlı kör bir adam hakkındadır. Film, kendisi için temizlik ve yemek yapan ve evdeki mobilyaları yeniden düzenleyen Celia  ve güvenebileceğini düşündüğü bir arkadaşı Andy ile olan ilişkilerini konu alıyor. Filmde Martin karakterini Hugo Weaving canlandırıyor. 

Yönetmen: Jocelyn Moorhouse

Oyuncular: Hugo Weaving, Geneviève Picot, Russell Crowe

9. V for Vendetta (2005)

Gelecekteki bir İngiliz distopik toplumunda, yalnızca ‘V’ takma adıyla tanınan bir özgürlük savaşçısı, genç bir kadının yardımıyla zalim hükümeti devirmek için planlar yapar. Başroldeki V karakterini muhteşem performansıyla Hugo Weaving canlandırıyor.

Yönetmen: James McTeigue

Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves

8. The Matrix (1999)

Bir yabancı, bilgisayar korsanı Neo’yu ürkütücü bir yeraltı dünyasına götürdüğünde, şok edici gerçeği keşfeder. Bildiği hayat, şeytani bir siber zekanın ayrıntılı aldatmacasıdır. Bu filmde hepimizin bildiği o meşhur Ajan Smith karakterini oynayan Hugo Weaving’ten başkası değil.

7. Captain America: The First Avenger (2011)

Reddedilen bir asker olan Steve Rogers, bir doz ‘süper asker serumu’ aldıktan sonra Kaptan Amerika’ya dönüşür. Ancak bir savaş çığırtkanını ve bir terör örgütünü devirmeye çalışırken Kaptan Amerika olmanın bir bedeli vardır. Filmde Weaving, Marvel’ın en büyük kötü adamlarından biri olan Johan Schmidt (Kızıl Kafatası) rolünde yer aldı. O, Adolf Hitler’in gelişmiş silahların başı ve aynı zamanda Hydra adlı terör örgütünün komutanıdır.

Yönetmen: Joe Johnston

Oyuncular: Chris Evans, Hugo Weaving, Samuel L. Jackson

6. Hacksaw Ridge (2016)

Okinawa Muharebesi sırasında görev yapan 2. Dünya Savaşı Amerikan Ordusu Doktoru Desmond T. Doss, insanları öldürmeyi reddeder ve Amerikan tarihinde tek kurşun atmadan onur madalyası alan ilk kişi olur. Filmde Hugo Weaving, kahramanın babası Tom Doss rolünde küçük bir yardımcı rolde. O, hoşnutsuz bir babayı ve oğlunun orduya katılmasından yakınan Birinci Dünya Savaşı gazisini oynuyor.

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey

5. Mystery Road (2013)

Film yerli bir dedektifin, genç bir kızın cinayetini araştırmak için taşraya dönmesini konu alıyor. Avustralyalı bir neo-Western olan Mystery Road, yalnızca cinayete odaklanmıyor. Ayrıca Avustralya’daki birçok yerli nüfusun karşı karşıya olduğu açık ırkçılığı da ortaya koyuyor. Filmde Hugo Weaving, kahramanın iş arkadaşı Johnno rolünde. Başlangıçta Johnno, yozlaşmış ve kötü bir tarafı olan entrikacı bir polis memuru gibi görünür. Ancak olay örgüsü ilerledikçe izleyici göründüğünden daha fazlası olduğunu fark eder.

Yönetmen: Ivan Sen

Oyuncular: Aaron Pedersen, Hugo Weaving, Ryan Kwanten

4. Babe (1995)

Kırsal bir İngiliz çiftliğinde çoban köpekleri tarafından yetiştirilen bir domuz olan Babe, Çiftçi Hoggett’ın biraz yardımıyla koyun gütmeyi öğrenir. Muhtemelen tüm zamanların en iyi hissettiren filmlerinden biri olan Babe’de Hugo Weaving, trajik geçmişi nedeniyle genellikle kara kara düşünen bir karakter olan Rex adında bir çoban köpeğini seslendiriyor.

Yönetmen: Chris Noonan

Oyuncular: James Cromwell, Magda Szubanski, Christine Cavanaugh

3. Cloud Atlas (2012)

Filmin, bir ruh, bir katilden bir kahramana dönüşürken ve bir iyilik eylemi bir devrime ilham vermek için yüzyıllar boyunca dalgalanırken, bireysel yaşamların şimdi ve gelecekte birbirini nasıl etkilediğine dair bir hikayesi vardır. Weaving filmde Haskell Moore, Tadeusz Kesselring, Bill Smoke, Hemşire Noakes, Boardman Mephi ve Yaşlı Georgie karakterlerini oynuyor.

Yönetmen: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyuncular: Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant

2. Mortal Engines (2018)

Şehirlerin tekerlekler üzerinde ilerlediği ve hayatta kalmak için birbirini tükettiği kıyamet sonrası bir dünyada, iki kişi Londra’da buluşur ve bir komployu durdurmaya çalışır. Thaddeus Valentine rolünde olan Weaving, filmde yakışıklı bir kahraman, cesur bir maceracı, paha biçilmez eserleri kurtaran ve Londra vatandaşları için idol olan bir arkeologdur.

Yönetmen: Christian Rivers

Oyuncular: Hera Hilmar, Robert Sheehan, Hugo Weaving

1. Transformers (2007)

İki Cybertronian ırkı olan kahraman Autobot’lar ve kötü Decepticon’lar arasındaki eski bir mücadele, bir gencin sahip olduğu nihai güce dair bir ipucuyla dünyaya gelir. Filmde Weaving, Megatron’u seslendirmiştir.

Yönetmen: Michael Bay

Oyuncular: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel

Siz Hugo Weaving’in bu filmlerinden kaç tanesini izlediniz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir