Twitter’ın ‘Sana Özel’ operasyonu tepki çekti: Elon Musk’tan açıklama

Twitter ‘Sana Özel ve Takip Edilenler’ akışı düzenlemesindeki ‘Sana Özel’ kısmında FETÖ ve PKK yanlısı hesapları bilinçli bir şekilde ön plana çıkarırken ‘Takip Edilenler’ kısmında da yine kullanıcının herhangi bir takibi olmaksızın söz konusu hesapların içeriklerine yer vererek görünürlüğü artırıyor.

MANİPÜLATİF ALGORİTMA TEPKİ ÇEKİYOR

Twitter’ın yeni algoritması dünyada trend’lere girerek çokça tartışılmaya başlandı. Kullanıcılar, takip etmedikleri ve genellikle belli bir politik görüşü empoze etmek isteyen ya da çıkar güden hesapların Twitter’ın bilinçli yönlendirmesi sonucu zaman akışlarında göründüğünü ifade ediyor. Kullanıcılar, Elon Musk’tan yeni değişikliğin tekrar geri alınmasını talep ediyor.

SEÇİMLERE MÜDAHALE GÜNDEMDE

Dünya kamuoyu sosyal ağların seçimlere müdahalesini ilk olarak Brexit ve 2016’da eski ABD Başkanı Donald Trump’ın seçilmesiyle tartışmaya başladı. Ardından Avrupa ülkeleri birçok kez Rusya ve Çin’deki ‘trol orduları’nın kendi ülkelerindeki seçimlere müdahale ettiğini savundu. İsrail devletinin geliştirdiği yazılımın ise 30’dan fazla ülkedeki seçimlere müdahil olduğu ortaya çıktı.

MUSK: SORUNLARI DÜZELTECEĞİZ

“Algoritmamız aşırı derecede karmaşık ve dahili olarak tam olarak anlaşılmış değil. Sorunları bulunca düzelteceğiz. Daha çekici tweet’ler sunmak için basitleştirilmiş bir yaklaşım geliştiriyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor.”

 

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir